ÜST
İlk sanal vatandaş tanıtıldı: Marija

İlk sanal vatandaş tanıtıldı: Marija

İlk sanal vatandaş tanıtıldı: Marija

Malta, dünyanın ilk sanal vatandaşı Marija'yı tanıttı. Marija, pek çok özelliğe sahip olacak. İşte detaylar!


Metaverse teknolojisi, fiziksel ve dijital dünyayı bir araya getirmeye devam ediyor. Hem kamu hem de özel sektörde gerçekleşen bu adımlar pek çok sanal karakteri de kapsıyor. Dünyadaki pek çok kişi Metaverse’ye katılmayı düşünürken Malta, dijital karakteri bir adım ileriye taşıdı. Tatil zamanlarının ilgi odağı olan Malta, ilk dijital vatandaşı ‘Marija‘yı resmen tanıttı.

Marija, turistlerin sanal asistanı olacak

NTV’nin haberine göre, tatil zamanlarının ilgi odağı olan Malta, ilk dijital vatandaşı ‘Marija‘yı resmen tanıttı. 11 Mart ‘ta Turizm ve Tüketiciyi Koruma Bakanlığı tarafından “Dijital Turizm Yol Haritası:2030” konferansında tanıtılan Marija, metaverse ve yapay zeka olanaklarını bir araya getiren ilk adım oldu. Marija’nın Malta hanımı gibi görünmesi için 2D görüntüler 3D’ye dönüştürüldü.

Ayrıca Malta’lı Marija, dünyanın en küçük ülkelerinden birisi olan Malta’nın tarihi ve kültürü hakkında da derinlemesine bilgi sahibi olacak. Taşıdığı bilgilerle de ülkeye gelen turistlere sanal rehberlik edecek. Aynı zamanda bu adım, ‘VisitMalta‘ Instagram hesabından da paylaşıldı.


Marija, devamlı olarak kendini geliştirecek. Bunun yanı sıra kendisine özel bir sözlük sistemi de yer alıyor. Bu sayede mükemmel bir telaffuzla konuşacak ve zengin kelime dağarcığına sahip olacak. Bununla birlikte birden fazla dilde konuşabildiği de açıklandı.

Marija, uygulamalar aracılığıyla insanlarla gerçek zamanlı olarak da etkileşime geçecek. Böylece, soruları yanıtlayacak ve espri yapabilecek. Sesli asistan sistemlerinin üç boyutlu bütünü olan Marija, dünyanı ilk sanal vatandaşı oldu. Turizm ve Tüketiciyi Koruma Bakanı Clayton Bartolo projeyi, “Hızlanma çağında ileriye doğru atılan önemli bir adım” olarak yorumladı.  • 15 Mart 2022 , Salı