ÜST
Son dakika... Zelenskiy: NATOnun kapıları kapalı, Ukrayna kabul etmeli!

Son dakika... Zelenskiy: NATOnun kapıları kapalı, Ukrayna kabul etmeli!

Son dakika... Zelenskiy: NATOnun kapıları kapalı, Ukrayna kabul etmeli!

Son dakika haberlere göre, Ukrayna istihbaratı Rus Savunma Bakanı Şoygu'nun Putin'e gönderdiği mektubu dünya ile paylaştı. Ukrayna'ya bugün işgalin başlangıcından bu yana en üst düzey ziyaret gerçekleşiyor, Çekya, Polonya ve Slovenya başbakanları Kiev'de Zelenskiy ile buluşacak. Ukrayna lideri, Kiev'in muhtemel NATO üyeliğine ilişkin en karamsar açıklamasını yaptı. Rus devlet televizyonu Channel One'daki bir editörün canlı yayın sırasında açtığı pankarta Kremlin tepki gösterdi, Putin'in ateşli destekçileri ise ağza alınmayacak hakaretler savurdu.

İşgalin yirminci günü başkent Kiev ve diğer Ukrayna şehirlerindeki siren seslerini izleyen patlamalarla başladı. Bir Ukrayna televizyonu, Kiev'in dışındaki bir semti vuran iki füzenin Belarus'tan ateşlendiğini bildiriyor.

15.55 : Rus işgalinin yirminci gününde Ukrayna'dan kaçanların sayısı 3 milyona yaklaştı. Birleşmiş Milletler, 2 milyon 950 bin insanın savaş nedeniyle Ukrayna'yı terk ettiğini açıkladı, söz konusu rakamın 4 milyonu aşmasının beklendiğini kaydetti.

15.50 : 24 Şubat'tan bu yana Rus işgalcilerin 97 çocuğu öldürdüğünü belirten Ukrayna lideri Vladimir Zelenskiy, ülkesinin NATO üyeliğine ilişkin açıklamalar yaptı.

Zelenskiy, "Ukrayna kendisine NATO üyeliğinde kapının kapalı olduğunu kabullenmek zorunda" deyip ekledi: "Ukrayna NATO'da olmadığını anladı ve hava sahasını, insanlarını bağımsız şekilde korumak için bir yol teklif etti."

Vladimir Zelenskiy, hem Ukrayna hem de uluslararası toplum için güvenlik garantilerine ihtiyacı olduğunu söyledi.

15.20 : Rusya'ya karşı ilan edilen tarihi yaptırımlarda başı çeken İngiltere, listeyi genişletiyor. Londra yönetimi, Rusya'ya uygulayacağı yaptırımlara 350 madde daha ekledi ve siber alanda ise 9 ek yaptı.

14.55 : Kiev Belediye Başkanı, Salı günü gerçekleşen Rus hava saldırılarında can kaybının 4'e çıktığını açıkladı.

ÇOK KONUŞULACAK MEKTUP

14.50 : Ukrayna İstihbarat Servisi, bugün Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu'dan Vladimir Putin'e gönderilen bir mektubu yayımladı.

Mektupta, Putin ile bakanı Ukrayna'daki kaynakların Rus ordusu için nasıl paraya çevrileceğini konuşuyor.

Mektuba göre, Rusya lideri Putin Ukrayna'daki ormanları keserek Rus pazarında satmayı ve elde edilen gelirle orduyu finanse etmeyi planlıyor.

Son dakika... Zelenskiy: NATOnun kapıları kapalı, Ukrayna kabul etmeli

İngiliz The Guardian gazetesi, söz konusu belgenin henüz kendileri tarafından ya da bağımsız kaynaklar tarafından doğrulanmadığını hatırlatıyor.

Johnson: Kırım 'korkunç bir hata'ydı

14.35 : İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Batı'nın 2014'te Rusya'nın Kırım ilhakına izin vererek 'korkunç bir hata' yaptığını söyledi.

İngiliz Daily Telegraph gazetesinde bir yazısı yayımlanan Johnson, "Putin, 2014'te ilk defa Ukrayna'yı işgal ettiğinde Batı korkunç bir hata yaptı. Rusya lideri bağımsız bir ülkenin büyük bir bölümünü ele geçirerek saldırgan bir eylem gerçekleştirdi, biz de buna izin verdik" dedi.

İngiltere Başbakanı'na göre, Batılı ülkelerin Rus petrolü ve doğal gazına olan bağımlılığını sonlandırması Putin'in ardı arkası kesilmeyen şantajlarını durdurmanın tek yolu.

  • 15 Mart 2022 , Salı